Capilano Canyon

Havahduimme tässä menneellä viikolla siihen, ettemme ole käyneet vaeltamassa sitten viime syksyn. Mitään varsinaista syytä tälle ei ole ollut, sillä paikallinen leuto talvi mahdollistaa vaeltamisen alavammilla reiteillä ympäri vuoden. Yli puolen kilometrin korkeudella kulkevat reitit ovat kuitenkin talvikautena poissa käytöstä, sillä niille sataa talvella lunta metrikaupalla. Menneenäkin talvena paikallisilla vuorilla satoi lunta noin 11 metriä, joten on selvää ettei vuorilla kulkeville poluille ole asiaa kuin lumikengillä.

Jatka lukemista ”Capilano Canyon”

 

300 kirjoitusta

Satuin tässä tänään huomaamaan, että viimeisten viiden kuukauden aikana tänne blogiini on ennättänyt ilmaantua peräti sata uutta kirjoitusta. Vastikään marraskuussa kerroin, että blogini kirjoitusten kokonaismäärä oli ylittänyt tuolloin juuri 200 kirjoitusta ja nyt ollaan tosiaan jo kolmensadan kohdalla. Tarkka lukema juuri nyt on 1094.

Jatka lukemista ”300 kirjoitusta”

 

Sugar Daddy pääkaupunki

Vancouver pärjää usein hyvin erilaisissa listauksissa. Kaupunki on esimerkiksi ollut kaksi vuotta peräkkäin koko Pohjois-Amerikan kallein ja täältä löytyvät myös Kanadan kalleimmat asunnot. Kaupunki on myös rankattu maailman keskeisten finanssikeskusten joukkoon ja se sijoittuu vuodesta toiseen maailman viiden parhaimman asuinkaupungin joukkoon. Koska Vancouver on kallis ja houkutteleva kaupunki asua, kuuluu paikalliseen asujaimistoon poikkeuksellisen paljon varakkaita ihmisiä. Ja rikkailla on rikkaiden huvit, joten ei ole kovinkaan yllättävää, että Vancouver on myös Kanadan ”Sugar Daddy pääkaupunki”.

Jatka lukemista ”Sugar Daddy pääkaupunki”

 

Vuosi BMW X1 kanssa

Olen tässä odotellut, että täyteen tulisi tasalukemia jolloin kirjoitella aiheesta, mutta koska näin ei näytä millään tapahtuvan, on tämä nyt sitten 2012 BMW X1 xDrive28i automme 16850 kilometrin ja 14 kuukauden käyttöarvio. Olemme olleet onnellisia pikku-bemarin omistajia nyt reilun vuoden verran, joten lienee paikallaan kertoa tuntojamme autosta tältä ajalta. 🙂

Jatka lukemista ”Vuosi BMW X1 kanssa”

 

Kevään ensi kukkasia

Kevät on Vancouverissa jo pitkällä ja puissa onkin ollut ensimmäiset lehdet jo parisen viikkoa. Koska kevät kuitenkin tekee Suomessa vasta tuloaa, kerrotaan nyt ”ajankohtaisesti” aika tarkalleen kuukauden takaisesta keväisestä retkestämme Shaughnessyn hienostokaupunginosassa sijaitsevalle VanDusenin kasvitieteelliselle puutarhalle.

Tämä vuonna 1975 alkunsa saanut puutarha on vehreä aarre Vancouverin kaupunkialueen sydämessä, noin pari kilometriä ydinkeskustan eteläpuolella. Puutarha sijaitsee hyvin lähellä Queen Elizabeth Parkia, jossa kävimme maaliskuun alussa valokuvaamassa värikkäitä lintuja. Puutarhalla työskentelee yhdeksän täysipäiväistä puutarhuria sekä noin 1600 vapaaehtoista, jotka osallistuvat suuren puutarha-alueen kunnossapitoon. Tehtävää riittääkin, sillä puutarhan pinta-ala on kaiken kaikkiaan 22 hehtaaria.

Jatka lukemista ”Kevään ensi kukkasia”